Dlaczego przedszkolaki powinny uczyć się języków obcych?

27-09-2023

W wieku przedszkolnym dzieci są jak gąbki gotowe do chłonięcia wiedzy i doświadczeń. To idealny moment, aby rozpocząć naukę języków obcych, a korzyści z tego wynikające są nieocenione. Uczenie się języków obcych w przedszkolu nie tylko rozwija umiejętności komunikacyjne, ale również wpływa pozytywnie na rozwój mózgu i otwiera drzwi do kulturowego zrozumienia. Oto kilka powodów, dlaczego przedszkolaki powinny zacząć naukę języków obcych już od najmłodszych lat.

1. Szybszy rozwój umiejętności językowych

Przedszkolaki są w stanie łatwo przyswoić nowe języki, ponieważ ich mózgi są w fazie intensywnego rozwoju. Ucząc się dwóch lub więcej języków jednocześnie, dzieci rozwijają umiejętność rozumienia różnych struktur językowych, co może przyczynić się do lepszej umiejętności czytania i pisania w późniejszym życiu.

2. Wzmacnianie kreatywności i myślenia abstrakcyjnego

Uczenie się języków obcych wymaga myślenia abstrakcyjnego i zdolności do przekładania myśli z jednego języka na inny. To kształtuje umiejętności analityczne i rozwija kreatywność dziecka.

3. Zwiększona elastyczność kulturowa

Nauka języka obcego wprowadza dzieci w różnorodne kultury i zwyczaje. Dzięki temu przedszkolaki uczą się szanować różnice i rozwijają otwarte podejście do różnorodności kulturowej. To kluczowa umiejętność w dzisiejszym globalnym świecie.

4. Wspomaganie rozwoju mózgu

Badania wykazują, że nauka języków obcych może wpłynąć na rozwój mózgu, zwłaszcza obszarów związanych z pamięcią, uwagą i rozwiązywaniem problemów. To może mieć pozytywny wpływ na ogólną wydajność umysłową dziecka.

5. Wpływ na zdrowie w wieku dorosłym

Badania wykazały, że dwujęzyczność może opóźniać procesy starzenia się mózgu oraz postępowania choroby Alzheimera.

6. Łatwiejsza nauka kolejnych języków

Pierwszy język obcy, który dziecko nauczy się w przedszkolu, staje się punktem wyjścia do nauki innych języków. Dzieci, które zaczynają uczyć się języków obcych wcześnie, często mają łatwiejszy dostęp do kolejnych języków w szkole i dalej w życiu.

7. Zwiększenie pewności siebie i umiejętności interpersonalnych

Uczenie się nowego języka wymaga od dzieci komunikowania się w sposób inny niż w ich ojczystym języku. To buduje pewność siebie i umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych, co jest niezwykle ważne dla rozwoju społecznego.

8. Konkurencyjność na rynku pracy w przyszłości

W globalnym świecie, w którym komunikacja międzykulturowa jest kluczowa, znajomość języków obcych jest po prostu obowiązkowa na rynku pracy. Dzieci, które już w przedszkolu zyskują podstawową wiedzę językową, mogą mieć przewagę konkurencyjną w przyszłości. Co jednak ważne, umiejętność posługiwania się językami obcymi może znacząco wpłynąć na ich dalszą drogę edukacji, a nawet umożliwić edukację za granicą np. poprzez udział w takich projektach jak Erasmus.

Podsumowując, nauka języków obcych w wieku przedszkolnym to inwestycja w przyszłość dziecka. Oprócz korzyści edukacyjnych, otwiera ona drzwi do kulturowego zrozumienia i rozwoju społecznego. Dlatego warto wspierać i promować naukę języków obcych już od najmłodszych lat, aby dać dzieciom najlepsze narzędzia do osiągnięcia sukcesu w przyszłości. W Przedszkolu JCI dzieci mają możliwość uczenia się języka angielskiego (metodą Helen Doron) i chińskiego.