Kinezjologia Edukacyjna: klucz do optymalnego rozwoju dziecka

23-02-2024

W dzisiejszym dynamicznym świecie rodzice coraz częściej poszukują różnorodnych metod i technik, które wspierają rozwój i naukę ich dzieci. Jedną z coraz popularniejszych dziedzin, która przyciąga uwagę zarówno pedagogów, jak i rodziców, jest kinezjologia edukacyjna. Ale czym właściwie jest ta tajemnicza dziedzina i jak może ona pomóc w codziennym życiu rodzinnym?

Czym jest kinezjologia edukacyjna?

Kinezjologia edukacyjna, nazywana także edukacją ruchową, to interdyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, anatomii, fizjologii i neurologii. Co ciekawe, kinezjologia edukacyjna, znana też jako Metoda Dennisona bądź gimnastyka mózgu, została opracowana przez amerykańskiego edukatora Paula Dennisona już w latach 70. Metoda ta opiera się na założeniu, że ruch jest kluczem do uczenia się i integrowania różnych obszarów funkcjonalnych mózgu. Podstawową ideą Metody Dennisona jest to, że poprzez aktywne zaangażowanie ciała i wykonywanie specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń ruchowych można poprawić funkcjonowanie mózgu, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce, radzenie sobie ze stresem oraz ogólny rozwój jednostki. Metoda Dennisona może być również skuteczną formą terapii dla dzieci, które doświadczają lęków, agresywnego zachowania lub mają szczególne potrzeby edukacyjne związane z różnymi rodzajami upośledzeń umysłowych, takimi jak autyzm, zespół Downa czy mózgowe porażenie dziecięce. Poprzez analizę wzorców ruchowych, kinezjolodzy mogą identyfikować obszary, w których dziecko może mieć trudności, oraz proponować odpowiednie ćwiczenia i zabawy, które pomogą w ich przezwyciężeniu.

Metoda Dennisona składa się z różnorodnych ćwiczeń, które mają na celu stymulację różnych obszarów mózgu poprzez ruch. Niektóre z tych ćwiczeń obejmują:

• Ślimak: Dziecko wykonuje ruchy spiralne ręką lub nogą, co ma na celu stymulację układu nerwowego i koordynację ruchową.
  • Krzyżowanie środkowej linii ciała: Ćwiczenia, które angażują ruchy krzyżowe, czyli wykonywane jednocześnie ręką i nogą z przeciwległych stron ciała, mają na celu integrację obu półkul mózgu i poprawę koordynacji między nimi.
  • Dotyk krzyżowy: Dziecko dotyka przeciwległych części ciała (np. lewą ręką prawego kolana) w celu stymulacji mózgu i poprawy świadomości ciała.
  • Ćwiczenia wzrokowe i słuchowe: Metoda Dennisona obejmuje również ćwiczenia wzrokowe i słuchowe, które mają na celu poprawę percepcji sensorycznej oraz integrację informacji zmysłowych. Przykładem może być tzw. leniwa ósemka.
  • Ćwiczenia oddechowe: Ćwiczenia oddechowe mają na celu zmniejszenie stresu i napięcia oraz poprawę koncentracji i relaksu. Przykładem może być tzw. pozycja Cooka, która może pomóc w wyciszeniu i relaksacji. Polega ona na utrzymaniu pozycji ze skrzyżowanymi nogami i rękami, zamknięciu oczu oraz dotknięciu językiem podniebienia, przy jednoczesnym równomiernym oddychaniu. Ta praktyka pomaga w uspokojeniu umysłu, stabilizuje emocje, poprawia koncentrację, słuch, mowę oraz umiejętność pisania.

Jak rodzice mogą zastosować kinezjologię edukacyjną w codziennym życiu?

Rodzice mogą włączyć zasady kinezjologii edukacyjnej do codziennych aktywności swoich dzieci w prosty sposób:

• Zabawa ruchowa: Organizuj regularne sesje zabaw ruchowych, które angażują różne partie ciała dziecka. Zabawy z hula-hopem, skakanie na skakance, czy nawet wspólne tańce to doskonałe sposoby na pobudzenie układu ruchowego i koordynacji.
  • Ćwiczenia korekcyjne: Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z pewnymi umiejętnościami ruchowymi, skonsultuj się z kinezjologiem edukacyjnym. Specjalista ten może zaproponować konkretne ćwiczenia korekcyjne, które pomogą poprawić słabe obszary.
  • Integracja sensoryczna: Wspieraj rozwój sensoryczny swojego dziecka poprzez eksplorację różnych tekstur, zapachów i dźwięków. Wspólne aktywności takie jak zabawa z plasteliną, chodzenie boso po różnych powierzchniach czy odkrywanie przyrody mogą dostarczyć dziecku różnorodnych doznań sensorycznych.

Korzyści z gimnastyki mózgu dla dzieci

Kinezjologia edukacyjna przynosi wiele korzyści dla dzieci:

• Ćwiczenia ruchowe pomagają w budowaniu siły mięśniowej oraz poprawiają koordynację i równowagę dziecka.
  • Badania wykazują, że aktywność fizyczna sprzyja rozwojowi funkcji poznawczych, takich jak koncentracja, pamięć i myślenie abstrakcyjne.
  • Poprzez osiąganie postępów w umiejętnościach ruchowych, dzieci zyskują większą pewność siebie i poczucie własnej wartości.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia dziecka, co ma pozytywny wpływ na jego ogólny rozwój emocjonalny.

Wniosek? Kinezjologia edukacyjna to nie tylko teoria, ale praktyczne narzędzie wspierające rozwój każdego dziecka. Wykorzystują ją pedagodzy, logopedzi, psycholodzy, fizjoterapeuci oraz terapeuci zajęciowi. Włączenie zasad tej dziedziny do codziennego życia rodzinnego może przynieść znaczne korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości, dając dzieciom solidne fundamenty do osiągnięcia sukcesu zarówno w szkole, jak i w życiu. Warto też mieć na uwadze, że metoda ta może być również wykorzystywana u osób dorosłych jako trening psychofizyczny więc wykonując różne ćwiczenia z dziećmi zaopiekujemy się też sobą.