Przedwiośnie – czas na wyjście na zewnątrz w poszukiwaniu budzącej się przyrody

01-03-2024

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a z nią niezliczone cuda natury, które możemy odkrywać razem całą rodziną. To doskonały czas, aby wyjść na świeże powietrze i podziwiać budzącą się do życia przyrodę. W dzisiejszych czasach, kiedy życie rodzinne często jest wypełnione różnorodnymi zajęciami, obowiązkami i technologią, łatwo zapomnieć o prostych przyjemnościach, jakie daje spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla Was kilka inspiracji na wspólne poszukiwania oznak wiosny oraz kreatywne zabawy na świeżym powietrzu, które przy okazji pozwolą czerpać radość z nauki przyrody.

Poszukiwania oznak wiosny:

1. Wędrówka wśród kiełkujących roślin: Razem z dziećmi możemy udać się na spacer do pobliskiego parku lub lasu, gdzie będziemy mogli zobaczyć pierwsze oznaki wiosny. Podczas spaceru zachęcajmy maluchy do obserwowania kiełkujących roślin, kolorowych kwiatów oraz śpiewu ptaków, które powracają z ciepłych krain. Wykorzystajcie dostępne za darmo aplikacje na telefon (np. BirdNET) do oznaczania głosów ptaków, żeby wspólnie nauczyć się je rozróżniać. Bez problemu znajdziecie też aplikacje, które pomogą Wam w rozpoznawaniu gatunków roślin (np. PlantNET – pamiętajcie jednak, że oznaczenie z aplikacji nie jest 100% wiarygodnym źródłem informacji).
  2. Zbieranie kwiatów i liści: Podczas wiosennych spacerów możemy zorganizować zabawę w zbieranie kwiatów i liści, z których po powrocie do domu będziecie mogli np. zrobić wiosenny obraz, który stanie się dekoracją domu. Takie aktywności nie tylko rozwijają zmysł estetyczny dziecka i jego artystyczne talenty, ale także kształtują jego szacunek dla natury. Zabawa ta jest dobrą okazją do wyjaśnienia dziecku czym są rośliny chronione i dlaczego nie wolno ich zbierać.
  3. Obserwacje zwierząt: Wiosną przyroda ożywa nie tylko roślinami, ale także zwierzętami. Zachęcajmy nasze dzieci do obserwowania ptaków budujących gniazda, szukania śladów zwierząt na świeżo roztopionym śniegu oraz słuchania odgłosów natury. To doskonała okazja do rozwijania ciekawości świata oraz empatii dla istot żywych. Jest to też świetna okazja do nauczenia się kilku nowy nazw owadów.

Kreatywne zabawy na świeżym powietrzu powiązane z nauką przyrody:

1. Zabawy sensoryczne: Organizujmy zabawy, które angażują zmysły dziecka, takie jak szukanie różnych faktur na drzewach czy w trawie, węszenie zapachów kwiatów czy słuchanie odgłosów natury.
  2. Zwierzęcy detektywi: Przygotujmy dla dzieci proste lornetki lub lupę i poprośmy je o odnalezienie różnych śladów zwierząt, takich jak odciski łap czy ślady po żerowaniu.
  3. Zabawy edukacyjne: Organizujmy krótkie lekcje przyrodnicze na świeżym powietrzu, podczas których dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej o roślinach, zwierzętach i fenomenach przyrodniczych, które obserwują.

Wiosna to magiczny czas, który warto spędzić na świeżym powietrzu, odkrywając tajemnice natury razem z naszymi dziećmi. Zachęcamy do wykorzystania powyższych pomysłów i tworzenia niezapomnianych chwil pełnych nauki, radości i wspólnych przeżyć na łonie przyrody! A jeśli pogoda nie będzie Wam sprzyjała, to skorzystajcie z przygotowanych przez nas wiosennych łamigłówek. Wystarczy je wydrukować i dać dziecku zestaw kredek :)

Pobierz łamigłówki >>>