Zdrowe przekąski na dziecięce wycieczki

12-04-2024

Wiosna to idealny czas na wycieczki i przygody na świeżym powietrzu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym, odpowiednio dobrana dieta jest kluczowa, aby zapewnić im energię i wspierać ich rozwój. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym ostatnim artykule. Tym razem chcemy Wam przedstawić kilka pomysłów na zdrowe przekąski, które są nie tylko pyszne, ale i łatwe do przygotowania, a także idealne na wiosenne wycieczki.

Najlepsze przekąski dla dzieci na wycieczki

1. Owoce i warzywa w kreatywnych formach

Patyczki warzywne z dipem: kije z marchewki, ogórka, papryki oraz hummus lub jogurtowy dip to świetny sposób na smaczną i zdrową przekąskę.

Owocowe szaszłyki: kawałki banana, truskawek, winogron i jabłka nawleczone na patyczki to kolorowa i atrakcyjna przekąska dla dziecka.

Dobrym pomysłem na przekąskę są też suszone owoce, orzechy czy pestki dyni.

2. Domowe batoniki zbożowe

Składniki: 1 szklanka płatków owsianych, 1/2 szklanki mieszanki orzechów i suszonych owoców, 1/4 szklanki miodu lub syropu klonowego, 1/4 szklanki masła orzechowego.

Sposób przygotowania: Wymieszaj wszystkie składniki, wylej na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz w 180°C przez ok. 20 minut. Po ostudzeniu pokrój w batoniki.

3. Domowe chrupki warzywne

Składniki: warzywa korzeniowe (np. marchew, burak, pasternak), oliwa z oliwek, sól morska.

Sposób przygotowania: Warzywa obierz, pokrój w cienkie plasterki, skrop oliwą i posyp solą. Piecz w 180°C do chwili, gdy staną się chrupiące.

4. Mini kanapki z pełnoziarnistego chleba

Składniki: pełnoziarnisty chleb, twaróg, ogórki, liście szpinaku lub rukoli.

Sposób przygotowania: Na chlebie rozsmaruj twaróg, dodaj warzywa i przykryj kolejną kromką chleba. Możesz pokroić kanapki na małe kawałki co ułatwi ich jedzenie. Pamiętajcie, że przygotowując kanapki warto robić je z produktów, które smakują dzieciom. Lepiej też nie wkładać do środka np. pomidora, który jest śliski i może wypaść na bluzkę, czy liści sałaty masłowej, która szybko zwiędnie i dla dziecka będzie niesmaczna i nieapetyczna.

5. Woda

Pakując dziecko na wycieczkę nie zapomnijcie o butelce wody. Możecie do niej dodać odrobinę soku z cytryny, listki mięty, plaster pomarańczy czy kilka borówek. Owoce nie tylko sprawią, że woda będzie atrakcyjniej wyglądała ale także wpłyną na jej smak. Woda jest zdecydowanie lepsza niż soki ze sklepu czy gazowane napoje, które często powodują u dzieci nudności.

Jak najlepiej zapakować jedzenie dla dziecka na wycieczkę?

Bardzo ważne jest odpowiednie zapakowanie przygotowanego prowiantu, żeby mieć pewność, że  jedzenie będzie bezpieczne, smaczne i wizualnie atrakcyjne. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów pakowania jedzenia, które z naszego doświadczenia dobrze się sprawdzają:

1. Lunchboxy – ponieważ są wielokrotnego użytku są przyjazne dla środowiska, a do tego można w nich bezpiecznie przechowywać różnorodne pokarmy. Wybierając pojemniki szczelne, zapobiegasz wyciekom i mieszaniu się potraw. Dodatkowo, pojemniki te są trwałe i mogą być używane przez wiele lat.
  2. Termos na ciepłe posiłki - jest idealny do przechowywania ciepłych posiłków, co pozwala na zapewnienie dziecku pożywnego i ciepłego posiłku w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu takiego posiłku do charakteru wycieczki i warunków pogodowych.
  3. Pudełka śniadaniowe z podziałkami - pozwalają na zapakowanie różnorodnych składników posiłku w jednym pojemniku bez ryzyka ich wymieszania się.
  4. Torby izotermiczne - utrzymują temperaturę jedzenia, czy to ciepłą, czy zimną, przez wiele godzin. Są idealne do przenoszenia kanapek, owoców, jogurtów lub innych przekąsek, które powinny być przechowywane w chłodzie.
  5. Woskowijki - są świetnym ekologicznym zamiennikiem folii plastikowej do pakowania kanapek czy innych produktów. Woskowany papier można łatwo przygotować w domu, a oto jak to zrobić:

Materiały:

• Czysty, suchy papier (najlepiej papier do pieczenia lub cienka bawełniana tkanina),
  • Wosk pszczeli (można użyć gotowych pastylek, bloczków lub płatków),
  • Również można dodać żywicę sosnową (opcjonalnie, dla większej lepkości) oraz olej jojoba (opcjonalnie, dla zwiększenia elastyczności),
  • Pędzel,
  • Deska do krojenia lub inna duża płaska powierzchnia, która będzie służyć jako podkładka.

Instrukcja wykonania:

1. Przygotowanie papieru:

Wytnij papier do pieczenia na pożądane rozmiary, na przykład na kwadraty lub prostokąty dopasowane do wielkości kanapek.

1. Rozgrzewanie wosku:

Rozpuść wosk pszczeli w podgrzanym piekarniku (lub w kąpieli wodnej, jeżeli masz taką możliwość). Jeśli używasz żywicy i oleju jojoba, dodaj je do wosku i pozwól im się rozpuścić razem.

1. Aplikacja wosku na papier:
  • Po rozpuszczeniu wosku, użyj pędzla, aby równomiernie rozprowadzić ciepły wosk na arkuszach papieru. Upewnij się, że cała powierzchnia papieru jest pokryta cienką warstwą wosku.
  • Możesz również położyć papier na desce do krojenia, a następnie posypać płatki wosku na papier i przesuwać papier w piekarniku (ustawionym na niską temperaturę około 80-100°C), aby wosk się stopił i równomiernie rozprowadził.
  1. Schłodzenie papieru:

Pozostaw papier do ostygnięcia i zastygnięcia wosku na powietrzu. Wosk powinien szybko zastygnąć, tworząc na papierze ochronną warstwę.

1. Przechowywanie i użytkowanie:
  2. Zroluj lub złóż papier woskowany i przechowuj w suchym miejscu. Możesz go używać wielokrotnie do pakowania kanapek, serów czy innych przekąsek.

Zdrowe przekąski nie tylko zaspokoją głód dziecka podczas wycieczki, ale również dostarczą mu niezbędnych składników odżywczych. Zminimalizują też ryzyko, że dziecko zje coś kupionego w nieodpowiednim miejscu.