Jak pomóc dziecku, gdy idzie do przedszkola?

13-09-2023

Przedszkole to ważny etap w życiu każdego dziecka. To pierwszy krok w kierunku samodzielności, rozwoju społecznego i edukacji. Dla wielu rodziców jest to jednak moment pełen emocji, a czasem także wyzwań. Jak możemy pomóc naszemu dziecku dostosować się do nowego otoczenia i sytuacji? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zarówno maluchowi, jak i rodzicom przejść przez ten okres płynnie i bez stresu.

 

 

Odpowiednia literatura:

Już w czasie wakacji warto czytać z dzieckiem książeczki o Przedszkolu. Na rynku znajduje się wiele interesujących pozycji z tego zakresu np.:

  • Maks idzie do przedszkola - Christian Tielmann, Sabine Kraushaar
  • Witaj w przedszkolu! - Esther von den Berg
  • Kolorowy potwór idzie do przedszkola - Anna Llenas
  • Feluś i Gucio idą do przedszkola - Katarzyna Kozłowska Marianna Schoett
  • Tosia i Julek idą do przedszkola - Magdalena Boćko-Mysiorska

Wyprawka do przedszkola:

Pozwól dziecku wybrać przedmioty, które będą mu towarzyszyły w przedszkolu. Wspólne zakupy i dobór odpowiednich rzeczy potraktujcie jako dobrą zabawę i czas, który możecie razem spędzić. Jest to też okazja do tego, żeby dziecko poczuło się na tyle samodzielne, że może podejmować własne decyzje.

Wprowadź dziecko do przedszkola stopniowo:

Zanim dziecko rozpocznie oficjalnie przedszkole, warto zorganizować krótkie wizyty w placówce. Pozwól dziecku zapoznać się z otoczeniem, nauczycielami i innymi dziećmi. To pomoże mu poczuć się bardziej komfortowo w nowym miejscu. Jeśli przedszkole na to pozwala to w pierwszych dniach pozwól dziecku zabierać jego ulubioną zabawkę. Pamiętaj, że należy się pożegnać raz a dobrze i unikać powracania, czy zaglądania przez okno sali.

Stworzenie rytuałów:

Rytuały mogą pomóc dziecku poczuć się pewniej. Dla przykładu, rano przed przedszkolem możecie wspólnie śpiewać ulubioną piosenkę, czytać ulubioną książkę, albo przygotowywać razem śniadanie. Rytuały tworzą poczucie bezpieczeństwa.

Nie spiesz się:

Jednym z największych problemów z wychodzeniem do przedszkola jest poranny pośpiech i wynikający z niego stres. Nie jest to dobre ani dla dziecka, ani dla Ciebie. Poznaj poranne zwyczaje swojego dziecka i dostosuj do nich rutynę codzienności. Wstań wcześniej i wszystko przygotuj lub jeśli masz problem ze wstawaniem to zrób to wieczorem dzień wcześniej. Przeznacz odpowiednio dużą ilość czasu na dotarcie do Przedszkola w spokoju i przyjemnej atmosferze, żebyście wszyscy mieli dobry początek dnia. Pamiętaj, że jak obiecasz dziecku odebranie go o konkretnej godzinie to musisz dotrzymać słowa.    

Pozytywne podejście:

Podkreślaj pozytywne aspekty przedszkola, takie jak możliwość poznawania nowych przyjaciół, zabawki czy interesujące zajęcia. Podkreślaj jakich ciekawych rzeczy dziecko się dowie i jak dobrze spędzi tam czas. Dziecko musi widzieć, że przedszkole to fascynujące miejsce, gdzie można się bawić i uczyć.

Zaufanie do nauczycieli:

Zaufanie do nauczycieli jest kluczowe. Rozmawiaj z dzieckiem o swoich pozytywnych doświadczeniach z nauczycielami i wyjaśnij, że nauczyciele w przedszkolu są tam, aby mu pomagać i opiekować się nim i innymi dziećmi.  

Upewnij się, że dziecko wie, że zawsze możesz wrócić:

Dziecko musi być pewne, że zawsze wrócisz po niego. Nie pozostawiaj go z poczuciem osamotnienia tylko jasno tłumacz, że jest to chwilowa rozłąka. To ważne, aby wiedziało, że jesteś dostępne w razie potrzeby.

Ustal spójny harmonogram:

Przygotuj harmonogram dnia, który pomoże dziecku dostosować się do nowej rutyny. Określ, kiedy jest pora na przedszkole, zabawę, posiłki i sen, a następnie sami tego pilnujcie. Warto pamiętać, że stały harmonogram zapewnia dziecku poczucie stabilności.

Zachowuj spokój i optymizm:

Dzieci często odbierają emocje rodziców. Jeśli jesteś spokojny i optymistyczny wobec przedszkola, dziecko prawdopodobnie będzie bardziej pozytywnie nastawione do tego doświadczenia.

Rozmawiaj z dzieckiem:

Zachęcaj dziecko do opowiadania o swoich doświadczeniach w przedszkolu ale nie zmuszaj go do nich. Pytaj, co działo się ciekawego i jak się czuło, co mu się podobało a co nie. Pytaj nawet o to co i ile zjadło… ale rób to w formie przyjaznej rozmowy, a nie wypytywania. To pozwoli dziecku wyrażać swoje emocje.

Znajdź czas na zabawę:

Po przedszkolu spędzaj czas na wspólnej zabawie i rozmowach. To okazja do utrwalenia więzi między Tobą a dzieckiem i pomaga mu przetrawić nowe doświadczenia.

Daj dziecku czas:

Każde dziecko jest inne, więc daj mu czas na dostosowanie się do nowego otoczenia. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu niż inne, aby poczuć się komfortowo w przedszkolu.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc podejście do adaptacji przedszkolnej może się różnić. Najważniejsze to być cierpliwym, wspierać i kochać swoje dziecko, pomagając mu przejść przez ten