Czy Wasze dziecko łatwo ulega przestymulowaniu? Czy po całym dniu pełnym wrażeń potrzebuje dłuższego wyciszenia? Czy macie wrażenie, że jest bardziej emocjonalne niż inne dzieci – jego emocje są intensywne i/lub długotrwałe, a wspomnienia na długo pozostają w nim “żywe”? Czy jest uważnym obserwatorem świata, dostrzegając w nim wiele drobnych szczegółów? Czy znajdując się w nowym miejscu potrzebuje więcej czasu, by się z nim oswoić i móc swobodnie eksplorować? Czy jest wyczulone na subtelne bodźce?

Wysoka wrażliwość to cecha, którą wykazuje średnio co piąte dziecko. Wysoko wrażliwe dziecko widzi i czuje więcej, ponieważ gruntownie przetwarza odbierane bodźce, dlatego też wymaga od nas większego wsparcia i odpowiedniego podejścia. Z jednej strony wymaga ono więcej czasu, by zaadaptować się do nowego środowiska i zmian, z drugiej – potrzebuje przyjaznych osób, które zauważą i pomogą mu w radzeniu sobie z przeżywanymi emocjami i trudnościami.

Dokładamy wszelkich starań, by przedszkole stało się dla nich bezpiecznym miejscem, by czuły się pewnie i skutecznie pokonywały trudności w relacjach z innymi, budując przy tym pozytywne poczucie własnej wartości. Dzięki współpracy nauczycieli, instruktorów zajęć dodatkowych i psychologa, wysoko wrażliwe dzieci czują się rozumiane i akceptowane, uczą się także radzić sobie z nadmiernym pobudzeniem i regulować pojawiające się emocje. Organizujemy dla nich również specjalne zajęcia z psychologiem w kilkuosobowych grupach, podczas których wzmacniamy rozwój sfery emocjonalno-społecznej.

Ważnym elementem pracy z wysoko wrażliwymi dziećmi jest współpraca przedszkola z ich rodzicami. Nasi nauczyciele i specjaliści chętnie służą wsparciem i wskazówkami, jak pomóc takiemu dziecku w pełni się rozwijać.