Jak zwierzęta mogą pomóc Twojemu dziecku?

02-11-2023

Zwierzęta od dawna odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Są naszymi przyjaciółmi, towarzyszami i źródłem niekończącej się radości. Ale czy wiesz, że zwierzęta mogą również odegrać kluczową rolę w procesie terapeutycznym? Terapia z wykorzystaniem zwierząt to skuteczna metoda pomagająca dzieciom radzić sobie z różnymi trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i rozwojowymi. Istnieje wiele różnych gatunków zwierząt, które mogą być wykorzystane w terapii, a każdy z nich ma swoje unikalne korzyści.

1. Dogoterapia

Pierwszym i najbardziej znanym gatunkiem wykorzystywanym w terapii dzieci jest pies. Psy są niezwykle oddane i wierne. Ich obecność może pomóc dzieciom w budowaniu pewności siebie, nawiązywaniu relacji społecznych oraz radzeniu sobie z lękiem i stresem. Terapia z psem może obejmować aktywności takie jak spacery, głaskanie, a także naukę odpowiedzialności za zwierzę.

2. Felinoterapia

Koty są doskonałymi towarzyszami dla dzieci w potrzebie. Są delikatne, ciche i potrafią dostarczyć poczucia bezpieczeństwa. Terapia z kotem może pomóc dzieciom w redukowaniu stresu, poprawie zdolności koncentracji oraz rozwijaniu empatii. Spędzanie czasu z kotem, przytulanie się lub zabawa z nim, jest bardzo relaksującą i wyciszająca.

3. Hipoterapia

Terapia z wykorzystaniem koni jest skutecznym narzędziem pomagającym dzieciom w poprawie umiejętności komunikacji, koordynacji ruchowej i równowagi. Jazda konna może być szczególnie korzystna dla dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm. Bliska interakcja z koniem rozwija zaufanie i buduje poczucie własnej wartości.

4. Terapia z ptakami

Ptaki, takie jak papugi czy kanarki, mogą być doskonałymi terapeutycznymi towarzyszami. Dźwięki, jakie wydają, oraz piękne upierzenie mogą wzbudzać pozytywne emocje u dzieci. Opieka nad ptakiem uczy odpowiedzialności i systematyczności, a także może być sposobem na rozwijanie umiejętności obserwacji i empatii.

5. Terapia ze zwierzętami gospodarskimi

Krowy, kozy, króliki i świnie mogą stanowić część terapii, która łączy dzieci z naturą i życiem na farmie. Praca z takimi zwierzętami może nauczyć dzieci odpowiedzialności, samodyscypliny i troski o innych. Kontakt ze zwierzętami gospodarskimi dostarcza także wielu okazji do nauki o przyrodzie i cyklach życia.

 

 

Terapie z nietypowymi zwierzętami

Terapia z wykorzystaniem zwierząt, które normalnie powinny żyć na wolności, jest praktyką kontrowersyjną i budzącą wiele obaw ze względu na ich dobrostan oraz ogromny wpływ na całe ekosystemy. W związku z tym, wykorzystanie zwierząt dzikich w terapii jest zazwyczaj ograniczone i regulowane restrykcyjnymi przepisami. Poniżej przedstawiamy trzy przykłady zwierząt dzikich, które bywają wykorzystywane w terapii dzieci:

1. Delfiny są często kojarzone z terapią z udziałem dzieci z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami neurologicznymi. Terapia z delfinami polega na bliskim kontakcie z tymi inteligentnymi ssakami, a także na wykonywaniu różnych ćwiczeń w wodzie. Jednak wiele organizacji i ekspertów podkreśla potrzebę odpowiedniego nadzoru i dbałości o delfiny, aby minimalizować stres i cierpienie tych zwierząt.

2. Terapia z koalami jest stosowana w niektórych placówkach opieki zdrowotnej i rehabilitacyjnej. Koale są zwierzętami spokojnymi i kojącymi, co może być korzystne dla pacjentów, zwłaszcza dzieci. Jednak ważne jest, aby takie terapie były prowadzone z poszanowaniem potrzeb i komfortu koali oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony tych zwierząt.

3. W Australii do terapii dzieci wykorzystywane są także kangury. Interakcja z tymi zwierzętami może dostarczyć dzieciom edukacyjnych doświadczeń i pomóc w zrozumieniu dzikich zwierząt.

Warto podkreślić, że takie terapie z udziałem zwierząt dzikich wymagają ściślejszej kontroli i nadzoru, aby uniknąć negatywnych skutków dla zwierząt oraz zapewnić bezpieczeństwo i korzyści dla pacjentów. Rozważając udział w tego typie terapii należy się zastanowić nad ich etyką oraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy aby na pewno korzyści dla dziecka będą warte tego, że dany gatunek trzymany jest w niewoli.

Nowa moda - terapia z alpakami

Terapia z wykorzystaniem alpak, nazywana również terapią z alpakami lub alpako-terapią, to rodzaj terapii zwierzęcej, w której alpaki pełnią rolę terapeutycznych towarzyszy i interakcyjnych partnerów w procesie terapeutycznym. Ta forma terapii bazuje na bliskim kontakcie i współdziałaniu z alpakami w celu poprawy stanu emocjonalnego, psychospołecznego i fizycznego pacjenta. Oto kilka kluczowych aspektów terapii z alpakami:

  • Kontakt z alpakami: Terapia z alpakami polega na nawiązywaniu bliskiego kontaktu z tymi zwierzętami. Alpaki są zwierzętami łagodnymi i przyjaznymi, co sprawia, że są odpowiednie do pracy z różnymi grupami pacjentów o różnych potrzebach terapeutycznych.

  • Redukcja stresu i lęku: Obecność alpak może pomóc w redukcji poziomu stresu, lęku i napięcia. Interakcja z alpakami często wprowadza spokój i harmonię.

  • Rozwijanie umiejętności społecznych: Terapia z alpakami może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych, takich jak budowanie zaufania, komunikacja werbalna i niewerbalna oraz zdolność do nawiązywania relacji.

  • Terapia fizyczna: Alpaki są stosunkowo dużymi zwierzętami, co pozwala na różne formy terapii fizycznej, takie jak chodzenie z alpaką, szczotkowanie, czy karmienie. Czynności te poprawiają koordynację ruchową i zdolności motoryczne.

  • Terapia dla dzieci z autyzmem: Terapia z alpakami jest często wykorzystywana w pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). Alpaki mogą pomóc w rozwoju umiejętności społecznych i komunikacyjnych oraz w redukcji pewnych objawów autyzmu.

  • Rozwijanie samooceny i pewności siebie: Praca z alpakami może pomóc w rozwijaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie.

  • Edukacja i zrozumienie natury: Terapia z alpakami sama w sobie jest doświadczeniem edukacyjnym. Dzieci dowiadują się ciekawostek o tych zwierzętach, miejscu ich naturalnego występowania oraz poznają sposoby opieki nad zwierzętami. Wiele dzieci z miast może dzięki takim zajęciom poznać życie bliżej natury w typowym gospodarstwie agroturystycznym.

Terapia z alpakami jest stosunkowo nowym podejściem, ale zdobywa popularność ze względu na swoją skuteczność i wszechstronność. Jest prowadzona pod opieką wykwalifikowanych terapeutów i opiekunów alpak, którzy dostosowują sesje terapeutyczne do indywidualnych potrzeb pacjentów. Alpaki, ze względu na swoją przyjazną naturę, są doskonałymi towarzyszami w procesie terapii, a interakcja z nimi może przynieść wiele korzyści emocjonalnych i psychospołecznych.

Zalety terapii ze zwierzętami

Terapia z wykorzystaniem zwierząt to cenna forma wsparcia dla dzieci, która nie tylko pomaga w radzeniu sobie z różnymi trudnościami, ale także buduje więź i dostarcza radości. Wybór gatunku zwierzęcia zależy od indywidualnych potrzeb dziecka i celów terapii. Dzięki temu, Twoje dziecko może odkryć nie tylko nowe umiejętności, ale także prawdziwych przyjaciół w swoich terapeutycznych towarzyszach.

Pamiętaj, że terapie z wykorzystaniem zwierząt powinny być prowadzone przez doświadczonych specjalistów, którzy potrafią dostosować podejście do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

 

W Przedszkolu JCI w ramach zajęć dodatkowych dzieci mogą brać udział w dogoterapii oraz zajęciach z końmi. Co więcej w ciągu roku organizowane jest wiele zajęć, wycieczek i aktywności, w których dzieci mają kontakt ze zwierzętami (np. projekt motyl) oraz naturą (np. poprzez zajęcia w przedszkolnym ogródku).