Zielona szkoła dla przedszkolaków - poradnik dla rodziców

17-05-2024

"Zielone szkoły" to wyjątkowe okazje dla dzieci w wieku przedszkolnym, aby odkrywać świat poza murami przedszkola, rozwijać swoje umiejętności społeczne, a także zyskać nowe doświadczenia i wiedzę. Udział w "zielonych szkołach" ma ogromne znaczenie dla ich rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

 

Korzyści z udziału w "zielonych szkołach"

1. Rozwój społeczny i emocjonalny: Dzieci uczą się współpracować, dzielić i nawiązywać nowe przyjaźnie. Wspólne zabawy i zadania wzmacniają poczucie przynależności do grupy oraz uczą odpowiedzialności za innych.

2. Kontakt z naturą: Pobyt na świeżym powietrzu, obserwowanie przyrody i zwierząt, to bezcenne doświadczenia, które rozwijają wrażliwość na otaczający świat i uczą szacunku do środowiska.

3. Samodzielność i pewność siebie: Dzieci zyskują pewność siebie poprzez samodzielne podejmowanie decyzji, radzenie sobie z drobnymi trudnościami oraz opiekę nad swoimi rzeczami.

4. Nowe umiejętności i wiedza: Programy "zielonych szkół" często obejmują zajęcia edukacyjne, takie jak lekcje przyrody, warsztaty artystyczne czy zajęcia sportowe, które poszerzają horyzonty dzieci i rozwijają ich zainteresowania.

 

Jak przygotować dziecko do rozłąki z rodzicami?

Przygotowanie dziecka do rozłąki z rodzicami na czas "zielonej szkoły" jest kluczowe, aby pobyt był dla niego przyjemnym doświadczeniem:

1. Rozmowa i wyjaśnienie: Wytłumacz dziecku, na czym polega "zielona szkoła", jakie atrakcje na niego czekają i jak długo potrwa wyjazd. Podkreśl, że to będzie świetna zabawa.

2. Stopniowe oswajanie: Jeśli to możliwe, wcześniej zorganizuj krótsze wyjazdy lub nocowanie u dziadków czy przyjaciół. Pomoże to dziecku przyzwyczaić się do bycia z dala od domu.

3. Pozostawianie "bezpiecznego" przedmiotu: Pozwól dziecku zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, kocyk czy zdjęcie rodziny. Takie przedmioty mogą działać kojąco i przypominać o domu.

4. Budowanie pozytywnych oczekiwań: Opowiedz dziecku historie z własnego dzieciństwa lub wspomnienia innych dzieci o "zielonych szkołach", podkreślając, jakie to było fajne przeżycie.

 

Jak odpowiednio spakować dziecko?

Pakowanie dziecka na "zieloną szkołę" wymaga staranności, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo:

1. Odzież: Zapakuj odpowiednią ilość ubrań na każdy dzień, uwzględniając zmienne warunki pogodowe. Ważne są też wygodne buty, ciepła kurtka, nakrycie głowy i strój przeciwdeszczowy. W okresie letnim nie zapomnij o kremie chroniącym przed słońcem.

2. Higiena osobista: Przygotuj zestaw do higieny: szczoteczkę i pastę do zębów, mydło, ręcznik, chusteczki nawilżane, krem do rąk i inne niezbędne przybory.

3. Leki: Jeśli dziecko przyjmuje leki, pamiętaj o zapakowaniu ich wraz z instrukcjami dla opiekunów. Przygotuj dla dziecka mini apteczkę, żeby miało przy sobie np. kolorowe plastry na skaleczenia.

4. Dokumenty i kontakty: Upewnij się, że dziecko ma przy sobie kartkę z numerem telefonu do rodziców i podstawowymi informacjami kontaktowymi.

5. Drobne pieniądze: Jeśli to konieczne, daj dziecku trochę pieniędzy na drobne wydatki, wyjaśniając, jak je używać.

6. Dodatkowe przedmioty: Latarka, książeczka do czytania, ulubiona zabawka lub gra planszowa mogą być również przydatne.

 

Dla własnego spokoju warto:

 • wykupić dla dziecka dodatkowe ubezpieczenie
 • zebrać kontakty telefoniczne do wszystkich opiekunów, którzy jadą na wycieczkę
 • zapisać sobie dokładny adres pobytu dziecka, a jak jest taka możliwość to nawet pojechać tam z dzieckiem wcześniej i pokazać mu miejsce gdzie spędzi zieloną szkołę
 • powiadomić nauczycieli o specjalnych wymaganiach dziecka np. związanych z alergiami pokarmowymi czy lękami

 

Co zrobić, jeśli dziecko tęskni za domem?

Tęsknota za domem jest naturalnym uczuciem, szczególnie w przypadku małych dzieci, które po raz pierwszy spędzają czas z dala od rodziców i swojego codziennego otoczenia. Jest to normalna reakcja na nową sytuację i wyzwanie, jakim jest udział w "zielonej szkole". Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, jak pomóc dziecku poradzić sobie z tęsknotą za domem.

 • Codzienna rutyna: Dzieci czują się bezpieczniej, gdy mają stały plan dnia. Przestrzeganie rutyny, podobnej do tej z domu, może pomóc dziecku poczuć się bardziej komfortowo. Ważne jest, aby opiekunowie zapewnili dzieciom regularne posiłki, czas na zabawę oraz odpowiednią ilość snu.
 • Zajęcia i aktywności: Angażowanie dzieci w różnorodne zajęcia i aktywności pomaga odwrócić ich uwagę od tęsknoty za domem. Ciekawy program pełen zabaw, gier, warsztatów i wycieczek sprawia, że dzieci są zajęte i mają mniej czasu na myślenie o domu.
 • Komunikacja z opiekunami: Opiekunowie powinni być świadomi możliwości wystąpienia tęsknoty za domem i być przygotowani na udzielanie wsparcia. Dziecko, które czuje się smutne, powinno mieć możliwość porozmawiania z opiekunem, który wysłucha jego uczuć i pomoże mu znaleźć sposób na poradzenie sobie z emocjami.
 • Listy i wiadomości: W niektórych przypadkach możliwość wysłania listu lub krótkiej wiadomości do rodziców może pomóc dziecku poczuć się lepiej. Pisanie o swoich przygodach i codziennych doświadczeniach może być dla dziecka formą terapii.
 • Pozytywne wsparcie od rodziców: Jeśli dziecko skontaktuje się z rodzicami, wyrażając tęsknotę za domem, ważne jest, aby rodzice zachowali spokój i udzielili pozytywnego wsparcia. Podkreślenie, jak bardzo są z niego dumni i jak dobrze sobie radzi, może dodać dziecku otuchy.
 • Unikanie dramatyzowania: Rodzice powinni unikać dramatyzowania sytuacji i unikać stwierdzeń, które mogą nasilić tęsknotę, takich jak "Tak mi cię brakuje" czy "Żałuję, że tam pojechałeś". Zamiast tego, warto mówić o tym, jak wiele wspaniałych rzeczy dziecko doświadcza i jak szybko minie czas do powrotu.
 • Wspólne planowanie powrotu: Rozmowy o tym, co będziecie robić po powrocie dziecka, mogą pomóc mu przetrwać trudne chwile. Planując wspólne aktywności, dziecko będzie miało coś, na co będzie mogło czekać z niecierpliwością.
 • Rozmowa o doświadczeniach: Po powrocie dziecka warto poświęcić czas na rozmowę o jego przeżyciach. Zapytajmy, co mu się podobało, jakie nowe umiejętności zdobyło i jakie miało przygody. To ważne, aby dziecko mogło podzielić się swoimi emocjami i wspomnieniami.
 • Pozytywne wzmocnienie: Pochwalmy dziecko za odwagę i samodzielność. To wzmocni jego pewność siebie i pomoże mu lepiej radzić sobie z przyszłymi wyzwaniami.
 • Planowanie przyszłych wyjazdów: Jeśli dziecko miało trudności z tęsknotą, ale ostatecznie dobrze sobie poradziło, warto rozważyć planowanie kolejnych, krótszych wyjazdów. Stopniowe zwiększanie czasu spędzanego z dala od domu może pomóc dziecku oswoić się z rozłąką.

Pamiętając o tych wskazówkach, możemy być pewni, że nasze dziecko będzie dobrze przygotowane na "zieloną szkołę" i wróci z niej z uśmiechem oraz wspaniałymi wspomnieniami.

 

Na koniec mamy dla Was w prezencie listę, która pomoże Wam spakować Wasze dzieci na zieloną szkołę dzięki, której na pewno o niczym nie zapomnicie >>>