Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc twojemu maluchowi?

24-05-2024

Wakacje co raz bliżej, a w wraz z nimi co raz częściej jeździmy na rodzinne wycieczki. Niestety dla dzieci czas ten może być niezwykle trudny nie tylko ze względu na to, że się nudzą podczas przejazdu ale z powodu choroby lokomocyjnej. Choroba lokomocyjna, znana również jako kinetoza, jest powszechnym problemem, który może dotknąć dzieci w różnym wieku, szczególnie podczas podróży samochodem, samolotem, czy innymi środkami transportu. W tym artykule przybliżymy rodzicom, czym jest choroba lokomocyjna, jakie są jej objawy, jak można jej zapobiegać oraz co robić, gdy dziecko już ją posiada.

 

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna to reakcja organizmu na ruch, który jest odbierany przez narządy równowagi w uchu wewnętrznym (czyli błędnik), oczy oraz inne receptory sensoryczne. Kiedy te sygnały są niespójne (na przykład, gdy ciało czuje ruch, ale oczy tego nie widzą), mózg może zareagować nudnościami i wymiotami. Dzieci są szczególnie narażone na tę dolegliwość ze względu na wrażliwość ich układu nerwowego. O ile niemowlaki nie mają problemu z podróżowaniem to wiele dzieci między 2. a 12. rokiem życia cierpi z powodu choroby lokomocyjnej. Na szczęście u większości przechodzi ona w okolicy szóstego roku.  

 

Objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej mogą się różnić i występować w różnym natężeniu, ale najczęściej obejmują:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Nadmierne pocenie się
 • Bladość skóry
 • Zwiększona produkcja śliny

 

Jak zapobiegać chorobie lokomocyjnej?

Warto wiedzieć, że rodzice mogą bardzo pomóc dziecku, żeby nie dopuścić do wystąpienia choroby lokomocyjnej lub w jej zminimalizowaniu. Wszystkie te działania znacząco poprawiają komfort podróży, a tym samym zmniejszają stres dziecka związany z wyjazdami. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które warto wypróbować. Pamiętajcie jednak, że każde dziecko jest inne i na każde może zadziałać inny sposób.

 1. Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem: jeśli to możliwe to wybierz trasę z mniejszą ilością zakrętów. Unikaj jazdy w warunkach, które mogą nasilać objawy, takich jak ekstremalne upały lub korzystaj z klimatyzacji. Jeśli to możliwe to zaplanuj podróż w nocy lub w czasie kiedy dziecko ma zazwyczaj drzemkę żeby maluch przespał całą lub chociaż część drogi.
 2. Pozycja siedząca: najlepszym miejscem dla dziecka jest środek tylnego siedzenia, skąd będzie mogło patrzeć przed siebie, czyli będzie mogło obserwować drogę. W komunikacji publicznej unikaj siedzeń tyłem do kierunku jazdy.
 3. Regularne przerwy: pamiętaj, że robienie częstych przerw na świeżym powietrzu może pomóc dziecku w uniknięciu nudności.
 4. Spokojna jazda: staraj się jeździć spokojnie bez ciągłego przyspieszania, hamowania, jazdy slalomem między innymi samochodami.
 5. Lekki posiłek przed podróżą: przed podróżą nie rób ciężkich, tłustych i pikantnych potraw ponieważ  obciążają układ pokarmowy. Lekki posiłek przed podróżą może zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów.
 6. Zajęcie wzroku: zachęcaj dziecko do patrzenia na horyzont lub do przodu, unikając czytania książek lub patrzenia na ekrany, co może nasilać objawy. Jeśli natomiast posiadasz iPhone’a lub iPada to możesz skorzystać z funkcji Vehicle Motion Cues, która pomaga złagodzić objawy kinetozy. Pomocne mogą być też aplikacje pomagający w relaksacyjnym oddychaniu np. Breathe.
 7. Mocne zapachy: nie używaj w samochodzie mocnych odświeżaczy powietrza, ani nie pryskajcie się perfumami o intensywnym zapachu. Takie mocne zapachy mogą nasilać objawy choroby lokomocyjnej. Warto pamiętać o tym, aby nawet przekąski zabrane na drogę nie pachniały zbyt mocno.
 8. Przygotuj dziecko: proste wyjaśnienie, czym jest choroba lokomocyjna, może pomóc dziecku zrozumieć co się z nim dzieje i rozpoznać objawy. Przed podróżą warto przygotować dziecko psychicznie, omawiając plany podróży i sposoby radzenia sobie z ewentualnym dyskomfortem. To zapewni dziecku większy spokój.
 9. Przygotuj się: miej pod ręką papierową torebkę lub woreczek, żeby jak najszybciej podać ją dziecku. Zachowaj spokój: nie wprowadzaj stanu paniki ani nerwowej sytuacji. Pod żadnym pozorem nie krzycz na dziecko, że nabrudziło i nie wywołuj w nim poczucia winy i wstydu. Takie zachowania spowodują, że w przyszłości dziecko będzie bało się każdej podróży i już sama myśl o niej będzie powodowała pogorszenie nastroju, a nawet zdrowia.  

 

Co robić, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną?

Jeśli dziecko zaczyna odczuwać objawy choroby lokomocyjnej, istnieje kilka sposobów, aby mu pomóc:

 1. Przerwij podróż: Jeśli to możliwe, zatrzymaj się i pozwól dziecku odpocząć na świeżym powietrzu.
 2. Podawaj płyny: Zapewnij dziecku regularne picie małych ilości czystej, niegazowanej wody, aby zapobiec odwodnieniu.
 3. Gumy do żucia i przekąski: Guma do żucia lub lekkie przekąski, takie jak krakersy, mogą pomóc złagodzić nudności.
 4. Wsparcie farmaceutyczne: W przypadku silnych objawów można rozważyć podanie leków przeciw chorobie lokomocyjnej, dostępnych bez recepty. Preparaty te zawierają zazwyczaj imbir lub dimenhydraminę. Przykładem mogą być: Aviomarin Natural, Lokomarin, Lokomnaimki, czy Lokomotiv. Pamiętaj aby ZAWSZE skonsultować się z lekarzem przed podaniem jakiegokolwiek leku dziecku.

 

Inne wskazówki i ciekawostki

 • Akupresura: Niektóre dzieci mogą odnieść korzyść z noszenia opasek lub plastrów akupresurowych, które wywierają delikatny nacisk na punkty akupresurowe na nadgarstkach.
 • Imbir: Naturalnym środkiem łagodzącym objawy choroby lokomocyjnej może być imbir. Można go podać w postaci herbatki lub cukierków imbirowych, ale zawsze po konsultacji z pediatrą.
 • Adaptacja: Niektóre dzieci mogą z czasem przyzwyczaić się do podróży i objawy mogą się zmniejszyć. Regularne, krótkie podróże mogą pomóc w adaptacji.

Choroba lokomocyjna u dzieci może być wyzwaniem, ale dzięki odpowiednim środkom i działaniom można znacznie poprawić komfort podróży. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc ważne jest, aby znaleźć metody, które najlepiej działają w przypadku Twojego malucha. Pamiętaj, żeby odpowiednio przygotować dziecko do podróży podczas przedszkolnych wycieczek kiedy nie ma Cię przy nim (co zawsze wiąże się z dodatkowym stresem). Życzymy spokojnych i przyjemnych podróży!

Uwaga,

informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i edukacyjny. Nie stanowią one porady medycznej i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą medycznym. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia, zawsze należy skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.