Przedszkolak nad wodą – wakacyjny poradnik dla rodziców

05-07-2024

Lato to czas, kiedy większość z nas marzy o wypoczynku nad wodą. Plaże, jeziora i baseny przyciągają rodziny z dziećmi, oferując wiele radości i zabawy. Jednak, aby te chwile były naprawdę beztroskie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Warto też dokładnie zaplanować gdzie się pojedzie i w jaki sposób zorganizuje się czas dla całej rodziny, aby każdy był zadowolony.

 

Aktywności nad wodą: Jak spędzać czas z przedszkolakiem

Lato nad wodą to nie tylko doskonała okazja do relaksu, ale także możliwość aktywnego spędzenia czasu z dzieckiem. Woda i plaża oferują wiele różnych form zabawy i aktywności, które mogą nie tylko dostarczyć radości, ale także wpłynąć pozytywnie na rozwój malucha. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na aktywności sportowe i artystyczne, które mogą być dla Was ciekawą inspiracją:

 1. Rzut do celu -  wystarczy kilka piłek i pływających obręczy, aby zorganizować mini-zawody w rzucaniu do celu. Jest to świetna zabawa, która ćwiczy celność i koncentrację.
 2. Wyścigi pływackie - proste wyścigi pływackie na krótkich dystansach to doskonały sposób na poprawę umiejętności pływackich dziecka. Można je organizować zarówno z pomocą dmuchanych rękawków, jak i bez nich, w zależności od umiejętności dziecka.
 3. Siatkówka plażowa - zabawa w siatkówkę na plaży to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu. Warto dostosować wysokość siatki do wzrostu dzieci, aby mogły swobodnie brać udział w grze. Ta aktywność rozwija zdolności motoryczne i uczy pracy zespołowej.
 4. Frisbee - rzucanie frisbee na plaży to prosty, ale bardzo angażujący sposób na zabawę dla całej rodziny, a nawet psa. Gra w frisbee poprawia koordynację ruchową, refleks i umiejętność przewidywania ruchów.
 5. Piłka nożna - gra w piłkę na plaży jest nieco trudniejsza od tej samej gry na boisku ze względu na miękkie podłoże, ale dzięki temu dzieci rozwijają siłę nóg i wytrzymałość. Warto zorganizować małe mecze, które będą źródłem radości i zdrowej rywalizacji.
 6. Puszczanie latawców – plaża to idealne miejsce do puszczania latawców, które wcześniej można całą rodziną skonstruować lub tylko ozdobić. Do zwykłego puszczania latawców można też dodać element rywalizacji polegający np. na jak najdłuższym utrzymaniu latawca w powietrzu.
 7. Budowanie zamków z piasku – to wręcz klasyczna i obowiązkowa zabawa na plaży, która nigdy się nie nudzi. Budowanie zamków z piasku rozwija kreatywność, zdolności manualne i umiejętność współpracy. Można dodatkowo urozmaicić zabawę, organizując konkursy na najpiękniejszy zamek.
 8. Malowanie na piasku - piasek to doskonałe "płótno" do tworzenia rysunków i wzorów. Można używać patyków, muszelek lub po prostu palców, aby tworzyć różnorodne obrazy. Ta aktywność rozwija wyobraźnię i zdolności artystyczne dziecka.
 9. Szukanie skarbów - zabawa polega na ukrywaniu drobnych przedmiotów w piasku i wspólnym ich poszukiwaniu. Można używać muszelek, kamyków czy innych plażowych znalezisk. Jest to doskonały sposób na rozwijanie zmysłu obserwacji i cierpliwości.
 10. Zabawy edukacyjne - podczas spaceru brzegiem wody można uczyć dzieci o roślinach i zwierzętach, które tam żyją. To doskonała okazja, aby przekazać wiedzę ekologiczną i rozwijać zainteresowania przyrodnicze.

 

BEZPIECZEŃSTWO - Stała opieka i nadzór

Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa nad wodą jest stały nadzór dorosłych! Dzieci w wieku przedszkolnym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa związane z wodą, dlatego nigdy nie powinny pozostawać same, nawet na chwilę. Rodzice powinni zawsze być w zasięgu wzroku i ręki dziecka, gotowi do szybkiej reakcji. Każdy rodzic obowiązkowo powinien zapoznać się z materiałami akcji „Misie i dzieci toną po cichu”… niestety mamy błędne wyobrażenie o tym jak wygląda osoba, która tonie i nie reagujemy gdy ktoś potrzebuje pomocy bo nie mamy świadomości, że jego życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Tonące dziecko nie krzyczy ani nie macha rękami… po prostu walczy o każdy kolejny oddech. O akcji przeczytacie między innymi tutaj >>>

Wybierając się nad wodę, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który zwiększy bezpieczeństwo dziecka. Kamizelki ratunkowe, rękawki do pływania oraz koła dmuchane to podstawowe wyposażenie, które może uratować życie. Ważne jest, aby sprzęt był dostosowany do wieku i wagi dziecka oraz posiadał certyfikaty bezpieczeństwa. Na życiu własnego dziecka nie można oszczędzać więc kupowanie takich rzeczy na bazarach z chińszczyzną nie jest dobrym pomysłem.

Dziecko powinno znać podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Należy tłumaczyć przedszkolakowi, że nie wolno wchodzić do wody bez zgody dorosłego, biegać po śliskich powierzchniach ani pływać poza wyznaczonymi strefami. Ważne jest, aby dziecko rozumiało, dlaczego te zasady są istotne i jakie mogą być konsekwencje ich nieprzestrzegania.

Do obowiązków rodziców należy wybranie odpowiedniego miejsca do pływania i zabaw w wodzie, gdzie dno jest łagodne, a woda czysta i wolna od prądów. Unikajmy kąpielisk, gdzie mogą występować silne fale, prądy morskie lub strome zejścia do wody. Warto również sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się ratownik wodny. Nie każda plaża czy jezioro są odpowiednie dla małych dzieci.

Pamiętajcie też, że im wcześniej dziecko nauczy się podstaw pływania, tym lepiej. Warto zapisać przedszkolaka na kursy pływania prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Nauka pływania nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także dodaje dziecku pewności siebie i sprawia, że zabawa w wodzie staje się jeszcze przyjemniejsza. Jest to też przyjemny sposób na to aby dziecko było aktywne przez cały rok.

 

Pierwsza pomoc

Każdy rodzic powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytację krążeniowo-oddechową. W sytuacji zagrożenia, szybka i skuteczna reakcja może uratować życie dziecka. Na każdą wycieczkę, a w szczególności tę nad wodą, należy zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, która może okazać się nieoceniona w razie drobnych urazów.

Uważamy, że każdy rodzić systematycznie powinien przechodzić przez kurs pierwszej pomocy, żeby mieć pewność, że posiada najbardziej aktualną wiedzę w tym zakresie, i że w trudnej sytuacji będzie w stanie opanować nerwy i odpowiednio zareagować. Warto też przypomnieć i usystematyzować sobie pewne wiadomości np. zapoznając się z takimi materiałami jak te na stronie esculapa.pl, z której dowiecie się m.in.:

 • Jak rozpoznać tonięcie?
 • Jak ratować tonącego?
 • Co zrobić gdy tonący mnie topi?
 • Uratowałem tonącego! Świetnie, ale nie zapomnij o…
 • Jak… uniknąć utonięcia? Proste, a jak ważne zasady:  

 

Zdrowotne korzyści spędzania czasu nad wodą

Spędzanie czasu nad wodą przynosi wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Oto kilka z nich:

 • Rozwój fizyczny - aktywności w wodzie, takie jak pływanie czy bieganie po plaży, wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację i ogólną sprawność fizyczną. Dzieci rozwijają swoją wytrzymałość, a także uczą się nowych umiejętności ruchowych.
 • Korzyści dla układu oddechowego - świeże powietrze, zwłaszcza nad morzem, jest bogate w jod i inne minerały, które korzystnie wpływają na układ oddechowy. Zabawy nad wodą sprzyjają głębokiemu oddychaniu i dotlenieniu organizmu.
 • Stymulacja zmysłów - kontakt z wodą, piaskiem i przyrodą stymuluje wszystkie zmysły dzieci. Dotyk, zapach i dźwięki natury pomagają w rozwoju sensorycznym, co jest szczególnie ważne w wieku przedszkolnym.
 • Relaks i redukcja stresu - zarówno dzieci, jak i dorośli, odczuwają relaksujący wpływ wody. Spokojne szumienie fal, ciepło słońca i kontakt z naturą pomagają w redukcji stresu i poprawiają nastrój.
 • Wzmacnianie więzi rodzinnych – wszystkie wspólne zabawy i aktywności sprzyjają budowaniu silnych więzi rodzinnych.

 

10 atrakcji związanych z wodą w Małopolsce

Małopolska oferuje wiele różnorodnych atrakcji związanych z wodą, które są idealne na rodzinne wypady. Od spływów kajakowych po jeziora i termy, każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na to, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy relaks na plaży, Małopolska z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Oto dziesięć miejsc i aktywności, które warto rozważyć:

1. Spływ Dunajcem - spływ tratwami flisackimi po rzece Dunajec to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Małopolsce. Trasa prowadzi przez Pieniński Park Narodowy, oferując malownicze widoki i niezapomniane przeżycia.

2. Zalew Bagry - to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Oferuje plaże, strefy do pływania, wypożyczalnię kajaków i rowerów wodnych, a także miejsca do grillowania i boiska sportowe

3. Jezioro Czorsztyńskie - to idealne miejsce na rekreację wodną. Można tu wypożyczyć łodzie, kajaki, a także skorzystać z rejsów statkiem, podziwiając zamek w Czorsztynie i Niedzicy

4. Termy Bania w Białce Tatrzańskiej - to kompleks basenów termalnych, które oferują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne baseny. Dzieci mogą korzystać z licznych zjeżdżalni, placów zabaw i brodzików, a rodzice zrelaksować się w strefach wellness

5. Zalew Dobczycki - to doskonałe miejsce na rodzinne wypady. Znajduje się tu plaża, miejsca do pływania oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W okolicy można także korzystać z tras rowerowych i spacerowych

6. Kryspinów - oferuje plaże, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz różnorodne atrakcje wodne, takie jak wakeboarding czy nurkowanie

7. Jezioro Rożnowskie - to świetne miejsce na żeglarstwo, kajakarstwo oraz wędkarstwo. Znajdują się tu liczne ośrodki wypoczynkowe i miejsca kempingowe, które są idealne na rodzinne wakacje

8. Rzeka Raba - oferuje liczne trasy kajakowe, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania również takie, które nadają się dla rodzin z dziećmi. To świetna atrakcja dla rodzin lubiących aktywny wypoczynek i kontakt z naturą

9. Park Wodny Kraków - to największy kryty park wodny w Polsce. Oferuje wiele atrakcji, w tym zjeżdżalnie, baseny, rwące rzeki oraz specjalne strefy dla dzieci

10. Jezioro Klimkówka - położone w Beskidzie Niskim, to idealne miejsce na żeglowanie, wędkowanie oraz rekreację na plaży. W okolicy znajdują się też liczne szlaki turystyczne i rowerowe

 

Wymieniać można byłoby jeszcze bardzo długo np. Przylasek Rusiecki, Zakrzówek itd. Jeśli szukacie takich miejsc to informacje na ten temat znajdziecie np. tutaj >>>. Jak zawsze pomocna będzie też mapa google.